Обігрів теплиці
Як і чим обігріти теплицю? – це неминучий питання для садівників та городників сьогодні має багато варіантів відповідей. І жодна з них не може бути єдиною та унікальною, оскільки при виборі способу обігріву свого зимового саду-міста треба враховувати різні фактори. Перш за все, це кліматичні умови, розміри теплиці, інтенсивність її використання в холодну пору року, матеріал з якої вона зроблена, ну і власні фінансові можливості.
Якщо ви хочете створити у фермерській теплиці потрібний мікроклімат і при цьому витрачати мінімум коштів на її опалення, оберіть оптимальне покриття. На сьогоднішній день найбільш унікальним матеріалом для цього є стільниковий (стільниковий) полікарбонат, який, незважаючи на інші його переваги, чудово зберігає тепло і проводить природний світ.
Природний обігрів теплиці
Перші, ніж думати про способи опалення теплиці, потурбуйтеся про те, щоб вона була максимально теплозберігаючою. А це крім полікарбонатного покриття їй забезпечують наступні фактори:
- ґрунт найкраще прогрівається у максимально низькій теплиці;
- з усіх типів форм теплиць спеціалісти радять аркову, оскільки вона рівномірно пропускає сонячне світло;
- правильно розташуйте теплицю. Вона не повинна знаходитися не тільки в тіні, а й на протягах, біля вітряних місць;
- дбаючи про підтримання потрібної температури – від +17°С до +20°С, пам'ятайте, що максимально прогріватися внаслідок сприятливих природних факторів вона буде під вечір.
Правильно налагоджений сонячний обігрів, який є найбільш вигідним у всіх відношеннях, допоможе зменшити витрати на додаткові способи підтримки тепла у теплиці.
Поширені системи обігріву теплиці
Існує багато варіантів обігріву теплиць, але ми поговоримо про основні.
Система водяного обігріву
Водяне опалення теплиці, належить до однієї з найбільш розповсюджених. Популярність їй забезпечує, перш за все, рівномірний розподіл тепла. Стальні або пластмасові труби розміщують на різних рівнях – зверху під покриттям, у середині – біля зовнішніх стін, на каркасних стійках, внизу – на ґрунті між рослинами. В умовах холодного клімату потрібний і обігрів самого ґрунту, для чого труби прокладають на кулю спеціального дренажного утеплювача (шлаку або піску) як мінімум на півметрову глибину. Спеціалісти радять останній, оскільки вода, до якої варто додати антифриз, у цьому випадку рухається швидше.
Повітряний обігрів
Цей спосіб є одним із давніх. Найбільш примітивний варіант такого опалювання полягає в тому, щоб у теплицю прокласти трубу, один кінець якої виходити на зовні. Підігріте багаттям повітря поступає всередину і швидко прогріває теплицю. Цей спосіб може бути запасним, додатковим варіантом на випадок сильних морозів. Завдяки сучасним технологіям повітря нагрівається та розповсюджується спеціальними тепловими вентиляторами. Вони швидко і рівномірно розподіляють тепло, а також допомагають просушити повітря у теплиці.
Електричний обігрів
Одна з найзручніших та найнадійніших систем обігріву електрикою за умови відсутності проблем з електропостачанням. Існує багато варіантів електричного обігріву, включаючи калорифери, конвертори, кабелі, теплові насоси. Останнім часом стає модним обігрів інфрачервоними лучами, які обігрівають не весь повітря, а самі рослини та простір у безпосередній близькості від них.
Шукаючи оптимальний спосіб обігріву теплиці не забувайте і про давні, перевірені методи. Дехто і досі використовує традиційну пічку, або котел. Це здешевлює процес не лише там, де є дешеві дрова, вугілля чи торф. Зараз все більше стає популярним такий горючий матеріал з гарною тепловіддачею, як пелеті – спеціальні гранули. Їх перевага перед тим же вугіллям у даному випадку полягає в тому, що вони, як і дерево, виділяють попіл, який не лише не вимагає утилізації, а й використовується як добриво.
Ну і не забувайте про біологічний спосіб обігріву ґрунту, в основі якого розкладання органічних речовин. Найбільш популярним матеріалом у цьому випадку є гній, а також гумоз. Вони не лише обігріваються кореневу систему рослин, а й служать чудовим удобренням.