novateplica-logo
Блог

Цибуля в теплиці взимку: секрети вирощування, відповідні сорти

Перо зеленої цибулі вирощують взимку. Використовувати його можна як для власного застосування, так і для продажу. Зелене пір'я цибулі споживають цілий рік, потреба в ньому не слабшає, особливо як джерело вітамінів і як засіб, що зміцнює імунітет. Для вирощування цибулі взимку необхідно створити комфортні умови.

Підготовчі роботи

Для можливості вирощування зеленого пера взимку, необхідно встановити теплицю. Теплицю будують із різних матеріалів. Це може бути скло, полікарбонат, плівка.

У кожного з матеріалів є свої переваги і недоліки:

  • До переваг теплиці зі скла можна віднести довговічність, хорошу світлопроникність, високі властивості теплоізоляції. Під час виготовлення можна використовувати матеріал, що вже був у вжитку. Скло прекрасно очищається від забруднень і його легко можна замінити за необхідності. Під час будівництва теплиці зі скла використовується дерево, яке є екологічно чистим матеріалом. До недоліків належить велика вага конструкції. Спорудження вимагає хорошого фундаменту, що займає досить багато місця. Також скло - це крихкий матеріал, що може призвести в несприятливих випадках до досить частої його заміни.
  • Плівкові теплиці характеризуються легкістю монтажу, невисокою вартістю. Є кілька видів плівкового покриття, що дозволяють захистити рослини від несприятливих погодних факторів. На жаль, у зимовий час їх використовувати не рентабельно через складність обігріву такого типу споруд.
  • Великого поширення набули теплиці зі стільникового полікарбонату. До позитивних якостей такого виду покриттів належить легкість, міцність, висока світлопрозорість, гнучкість. Має високий термін служби - до 10 років. Під час монтажу цього виду теплиць не потрібен фундамент. До недоліків належить досить висока вартість. При впливі високих температур є властивість розширення матеріалу, тому при його кріпленні необхідно враховувати цю особливість. Слід оберігати покриття від механічних пошкоджень.

Особливості вирощування в теплиці

Після того як ви визначилися з теплицею, необхідно підготувати ґрунт, придатний для вирощування цієї культури. Цибуля найбільш сприятливо росте на піщаному, удобреному добавками з перегною і торфу ґрунті. При посадці огірків у теплицю з полікарбонату попередньо необхідно перекопати ґрунт із внесенням добрив: одного відра компосту, однієї столової ложки хлориду натрію і 2 столових ложки суперфосфату з розрахунку на 1 кв. м. Також враховуються попередники, які вирощували на грядці перед цибулею.

Найсприятливішим ґрунтом для вирощування цибулі в теплиці є піщаний з додаванням перегною і торфу

Бажаними попередниками можуть бути коренеплоди, помідори і баклажани.

Такий ґрунт використовується без заміни до 4 циклів вирощування цибулі. Можна використовувати замість ґрунту дрібну тирсу. Субстанція тирси легка, гігроскопічна і не потребує настільки частої зміни, як із ґрунтом.

Холодна неопалювана теплиця

Холодна неопалювана теплиця підходить для ранніх посадок з урахуванням збору врожаю в середині весняних місяців. Такі теплиці більше підходять для вирощування з чорнушки (насіння).

Висів насіння проводять пізньої осені або в перші весняні місяці, попередньо його відкалібрувавши. Для прискорення проростання насіння готують таким чином:

  1. Замочують у теплий розчин марганцівки на добу за температурного режиму близько 25 градусів.
  2. Далі набрякле насіння розподіляється рівномірним шаром по мішковині і вкривають, контролюють, щоб не було пересихання тканини до появи паростків.
  3. Через тиждень після замочування, коли насіння проклюнулося, його можна висаджувати, попередньо підсушивши. Грядки мають бути заздалегідь підготовленими.

Пророщене насіння висаджують на борозенки глибиною 3 см, відстань між борідками близько 20 см.

Після посадки проводиться мульчування торфом, щоб уникнути утворення ґрунтової скоринки, що перешкоджає надходженню кисню до корінців. Необхідно проводити регулярне розпушування двічі на місяць.

Для прискорення розвитку рослин, потрібно проводити підживлення азотними добривами. У зимовому посіві витрату добрив збільшують на 20 %, навесні їх вносять виходячи з 2 г на метр квадратний.

Якщо цибулю висаджували з метою отримання зеленого пера, урожай знімають після досягнення довжини пера 25 см. Цей метод є більш трудомістким і займає більше часу, ніж вирощування пера з цибулин.

Цибулю висаджують у дрібні борозни глибиною до 3 сантиметрів.

Таким методом також користуються для оновлення сортових характеристик певних видів цибулі.

Також можна підготувати посадку цибулин під зиму таким чином:

  1. У середині осені до настання стійких морозів потрібно провести посадку вибірки цибулин, щоб посадковий матеріал встиг вкоренитися. Грядку перекопують із внесенням добрив суперфосфату, хлориду калію і компосту.
  2. Посадку проводять рядками з відстанню між рослинами близько 3 см і засипають їх 4-х см шаром торфу. Після заморозків землі, шар торфу додають до висоти 20-ти см. На початку весни утеплення знімається, грядку потрібно полити теплою водою і провести кілька підживлень азотними добривами.

Опалювальна теплиця

Вирощування пір'я цибулі взимку вимагає суворого дотримання певних умов:

  • підтримання температурного режиму в денний час доби до +20 градусів, вночі до 15 градусів;
  • світловий день становить не менше 12 годин;
  • необхідність регулярного поливу;
  • часто провітрювати, уникаючи протягів.

Для можливості підтримки таких умов потрібна закупівля необхідного обладнання. Найбільш зручним та ефективним способом вирощування вважається виробництво пера на стелажах. Для цього слід організувати на спеціальних стелажах висадку рослин у ширину, які складають в ідеалі 35 см. На них рівномірніше йде прогрівання ґрунту, що провокує раннє проростання цибулин. Площа теплиці використовується набагато ефективніше, зручно доглядати рослини, не потрібно в момент роботи нахилятися.

Цибулю в теплицях висаджують на стелажі

Для підтримки необхідної довжини світлового дня необхідно встановити вертикальні люмінесцентні лампи з урахуванням рівномірного освітлення всіх ярусів стелажів.

Якщо є можливість встановлення теплиць на сонячних ділянках, можна заощадити на штучному освітленні. Але без додаткового підсвічування рослин не обійтися у зв'язку з короткими днями взимку.

Поливаються посадки теплою водою. Для поливу простіше організувати автоматичне обладнання у вигляді крапельного зрошення, що значно заощадить тимчасові та трудові витрати.

Комфортною температурою вирощування цибулі є 20 градусів тепла. Для підтримання такого клімату в теплиці її потрібно опалювати. Для цього використовуються електричні, або, якщо є можливість, газові котли. Проведені від них труби розподіляються за периметром споруди. Можна організувати пічне опалення, що буде не зовсім зручним, оскільки потребує постійного контролю електронагрівачів.

Комфортною температурою вирощування цибулі є 20 градусів тепла

Технології

Посадка рослин для отримання врожаю зеленого пір'я може проводитися цілий рік, урожай одержують через місяць. Для безперервності процесу слід нову посадку робити кожні два тижні.

Перед посадкою матеріалу потрібно підготуватися шляхом відбору невеликих цибулин та очищення від надлишків лушпиння. Лушпиння можна не викидати - вона буде цінним добривом для інших культур, про що можна прочитати тут. Після цього необхідно замочувати їх у теплій воді на 12 годин, далі підсушування. У цибулини зрізається верхня частина для швидкого проростання зелені.

Практикуються різні способи вирощування: бруківка, стрічковий, або застосувати метод гідропоніки:

  • застосовуючи мостовий спосіб, цибулини сідають дуже щільно, злегка вдавлюються в землю. Це економить трудові витрати, оскільки виключається прополка, розпушування та мульчування. Цей метод найбільш ефективно використовувати при застосуванні стелажів та посадок у ящиках. Ґрунт попередньо збагачується добривами. Витрата посадкового матеріалу складає 10 кг на кв. метр;

Мостовий спосіб вирощування цибулі в теплиці

  • стрічковий. Цибуля висаджується в борозни, відстань між рослинами 3 см, між борознами – 20 см. Аналогічно висаджується насіння, яке надалі проріджується. При цьому способі потрібно прополювання, розпушування та присипання торфом;

Стрічковий спосіб вирощування цибулі в теплиці

  • для вирощування цибулі методом гідропоніки необхідно спеціальне обладнання. Воно складається з ємності наповненої водою та кришки зі спеціальними отворами для посадки цибулі, обладнаної компресором з розпилювачем. Можливе самостійне виготовлення такого обладнання. Для розростання коренів температуру рідини підтримують +20 градусів, далі підвищують до +25 градусів для прискорення зростання. Для спрощеного догляду застосовують акваріумний нагрівач. Слід уникати влучення світла на коріння цибулин, що досягається шляхом щільного прилягання кришки до ємності. Барботують за допомогою компресора протягом 12 годин.

Для успішного вирощування цибулі необхідно організувати потрібний догляд, який складається з таких процедур:

  • рясний полив після посадки та підтримання комфортної температури;
  • через два тижні гряди поливаються розчином марганцю, щоб уникнути виникнення цвілі та інших захворювань;
  • необхідно видаляти некондиційні цибулини;
  • регулярно провітрювати теплицю, уникаючи при цьому протягів;
  • щотижневий полив теплою водою.

Для вирощування лукав теплиці необхідний регулярний полив, дотримування температурного режиму та доступ повітря до теплиці.

У разі попереднього внесення добрив перед посадкою в грядах підживлення в момент вирощування не потрібне.

Для продажу зібраний урожай фасується по 50 г, для оптового продажу розфасована цибуля комплектується кілограмовими пакунками.

Види сортів цибулі

Для отримання пера взимку в опалюваних теплицях використовують такі сорти цибулі:

  1. Ріпчаста цибуля рекомендують вибирати за багатозачатковістю для більш пишної зелені та збільшення врожаю Тут перші сорти Штутгартера Різена, Стригунівського місцевого, Безсонівського врожайного, Данилівського 301
  2. Батун є багаторічним луком, що не утворює луковицю. Зимостійкий, висаджується у грудні. Поширені такі сорти батуна: Грибовський 21, Травневий 7 та інші.
  3. У Слизуна більш м'який смак на відміну від ріпчастого, є часниковий аромат. Це зимовий сорт цибулі, він не вибагливий до поливу, посадка здійснюється цілий рік.
  4. Багатоярусний є найбільш перспективним для вирощування взимку в теплиці, що опалюється, через багатозачаткові сорти для отримання більшої маси врожаю. Рекомендовані сорти: Безсонівський урожайний, Штуттгартер Різен та подібні.
  5. Лук-порей вирощується із насіння. Формується дрібна цибулинка. У теплицю висаджується насіння ранніх сортів, що є найбільш урожайним.

Висновки

Цибуля вважається досить невибагливою культурою. Взимку вирощуються різні сорти. Для створення умов, що є комфортними, теплиця обладнується освітленням, газовим або електроопаленням. Часто тепличну цибулю використовують для реалізації бізнесу.

Взимку ефективніше висаджування цибулин для швидшого збирання врожаю. Для прискорення вигонки проводиться обробка цибулин. Посадку роблять у підготовлені гряди, тирсу або гідропонні системи. Як догляд проводять регулярний полив цибулі, при необхідності підживлення.

Виберіть та замовте теплицю

Поділитися:

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

  • +380 98 409 65 63
  • МЕНЮ
    Cart Menu Button Image0
    Корзина